Reality shows

Μοιραστείτε
    Chief
    Admin
    Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Τόπος : Αθήνα

Reality shows

Δημοσίευση από Chief Την / Το Παρ Απρ 30, 2010 6:15 pm

Διαβασα το παρακατω και αναρωτηθηκα ποσο πολυ εκματελλευονται την ανθρωπινη δυστυχια για τηλεθεαση... επαθα σοκ οταν το διαβασα γιατι ενα τηλεπαιχνιδι που φαινεται τοσο αθωο οδηγησε εναν ανθρωπο σε αυτοκτονια.. Σκεφτειτε ποσα αλλα ασχημα και χειροτερα σόου υπαρχουν τα οποια υποσχονται ευκολο χρημα, δοξα, αγαπη, φιλιες, λυση σε καποιο προβλημα και ενα σωρο αλλα, και τελικα οδηγουν τους ανθρωπους σε ακομη μεγαλυτερη καταστροφη αφου δεν παιρνουν ότι περιμενουν..

Βλέποντας το Ελλαδα εχεις Ταλεντο ή το Greek Idol και αλλα παρομοια σκεφτομαι ποσα νεα παιδια πηγαινουν εκει οχι επειδη "αγαπανε το τραγουδι" ή "αγαπουν το χορο" "το ταδε ειναι η ζωη μου" (και αλλες τετοιες κλισε εκφρασεις), αλλα ονειρευονται μια φαινομενικα ευκολη ζωη με χρημα και δοξα... ειναι σαν αυτο που εχω ακουσει: δεν θες να γινεις ηθοποιος, αλλα θες να πας αυριο και να σε γνωριζει ολη η Ελλαδα για να νιωσεις μια ικανοποιηση... Δεν ξερω αν ολοι που πανε εκει σκεφτονται ετσι.. σιγουρα μια μειοψηφια θα ελπιζει, θα αγαπα οντως το τραγουδι, χορο κλπ.. ομως ξερω οτι υπαρχουν και αλλα παιδια που μενουν στην αφανια, δεν γινονται σταρ του ενος ετους, δεν καυχιουνται, αλλά παρολα αυτα προσπαθουν, επιμενουν και δεν κρυβουν την ανικανοτητα ή την ανασφαλεια πισω απο την προσκαιρη ασφαλεια της τηλεορασης...

και υπαρχουν και αλλου ειδους εκπομπες οπως του Μποτρινι που εκμεταλλευονται την αφελεια εστιατόρων και ουσιαστικα δεν ξερω ποση βοηθεια τους παρεχουν.

Προς θεου δεν ειμαι κανενας που θα πει: "δεν το βλεπω" ή "απαπα... τι καταντια".. Μπορω να πω οτι ειναι κατι κακο, μεμπτο αλλα σιγουρα θα το δω, ισως επειδη καταντησα κι εγω τηλεορασακιας και θυμα...

Διαβαστε το παρακατω...

Αυτοκτόνησε μετά την εκπομπή "Εφιάλτης στην κουζίνα"

Τραγικό τέλος έδωσε στη ζωή του ένας 42χρονος επιχειρηματίας γνωστού εστιατορίου στο Κερατσίνι, αφήνοντας πίσω του δύο ανήλικα παιδιά, σύμφωηνα με εκτενές ρεπορτάζ της ηλεκτρονικής σελίδας stifora.

Πρόκειται για τον Μιχάλη Μπόφο, ιδιοκτήτη του εστιατορίου «Μπλε Χταπόδι» στο Κερατσίνι ο οποίος πνιγμένος από τα χρέη και απογοητευμένος από την άσχημη κατάσταση στην οποία είχε περιέλθει οικονομικά η επιχείρησή του κρεμάστηκε στο πατρικό του σπίτι νιώθοντας αδύναμος να αντιμετωπίσει τη δεδομένη κατάσταση.

Γνωρίσαμε τον άτυχο Μιχάλη Μπόφο μέσα από το reality του Alpha «Εφιάλτης στην Κουζίνα» του πασίγνωστου σεφ Έκτορα Μποτρίνι. Το μεγάλο οικονομικό άνοιγμα 500.000 ευρώ που είχε κάνει ανοίγοντας το εστιατόριο, ένα όνειρο ζωής για εκείνον και το συνέταιρό του δεν είχε βρει την ανάλογη ανταπόκριση από τον κόσμο κι έτσι απευθύνθηκε στον παρουσιαστή της εκπομπής ευελπιστώντας να σώσει την επιχείρησή του υπό τις οδηγίες του Έκτορα Μποντρίνι.

Φαίνεται ωστόσο ότι «ο Εφιάλτης στην Κουζίνα» δεν βοήθησε καθόλου στην επιβίωση της επιχείρησής του και τελικά στην επιβίωση του ίδιου.
    «Πιστέψαμε ότι ο μόνος που θα μπορούσε να δώσει λύση στο πρόβλημα της επιχείρησής μας ήταν ο Έκτορας Μποτρίνι», έλεγε στο επεισόδιο της 16ης Οκτωβρίου 2009 ο Μιχάλης Μπόφος, χωρίς να μπορεί να γνωρίζει τότε το τραγικό παιχνίδι που του επεφύλασσε η μοίρα. «Για μένα μέχρι εδώ είναι, δεν υπάρχει άλλη παράταση», είχε δηλώσει μπροστά στην κάμερα της εκπομπής τότε και η έκφραση του προσώπου του μιλούσε από μόνη της. Το εννοούσε αυτό ο Μιχάλης!

Συντετριμμένος από την τραγική εξέλιξη των πραγμάτων ο Πασχάλης, συνέταιρός του στο «Μπλε Χταπόδι» δήλωσε στην ηλεκτρονική εφημερίδα stifora.gr ότι παρ’ όλες τις προσπάθειες που έγιναν από πλευράς τους και παρ’ όλο που ακολουθήθηκαν πιστά οι υποδείξεις του Έκτορα Μποτρίνι, καμία βελτίωση δεν είδαν στην άσχημη οικονομική κατάσταση στην οποία είχαν περιέλθει. Αντίθετα, τα χρέη μεγάλωναν και τα έσοδα από το προσεγμένο εστιατόριό τους μειώνονταν.
    Ο 42χρονος Μιχάλης είχε εναποθέσει πλέον όλες του τις ελπίδες για την επιβίωση της οικογένειάς του στην πώληση του πατρικού του σπιτιού, μια πώληση που θα εξασφάλιζε για κάποιο χρονικό διάστημα τη βιωσιμότητα του μαγαζιού του, μια πώληση η οποία ποτέ δεν έγινε. Παρά τις υποσχέσεις υποψηφίων αγοραστών, η κατάληξη δεν ήταν ευτυχής και τα χρέη μαζί με το διαφαινόμενο αδιέξοδο οδήγησαν τον άτυχο άνδρα στο να κρεμαστεί μέσα στο πατρικό του που δεν κατάφερε να πουλήσει.

Ανατριχιαστικός ήταν ο διάλογος που είχε τηλεφωνικά δύο ημέρες πριν προβεί στο απονενοημένο διάβημα ο Μιχάλης Μπόφος με τον προσωπικό του φίλο και διευθυντικό στέλεχος της ηλεκτρονικής εφημερίδας stifora.gr Φίλιππο Καμπούρη: "Είμαι απεγνωσμένος, δεν ξέρω τι να κάνω, δεν αντέχω άλλο αυτή την αναμονή", εκμυστηρευόταν στο φίλο του αναφερόμενος στην απέλπιδα προσπάθειά του να πουλήσει το πατρικό του για να σωθεί. "Αν στραβώσει κι αυτή τη φορά δεν ξέρω τι άλλο μου μένει να κάνω".

"Προσπάθησα να τον ηρεμήσω και να του δώσω κουράγιο", αποκαλύπτει ο Φίλιππος Καμπούρης. "Όλα καλά θα πάνε, φίλε, θα βρεθεί η λύση", του έλεγα, "κάνε υπομονή".

Η απάντηση του Μιχάλη; "Έχω κάνει αρκετή, μόνη μου ελπίδα να με λυπηθεί ο Θεός, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω".

Τραγικές φιγούρες αυτής της ιστορίας η νεαρή σύζυγός του με τα δύο ανήλικα παιδιά τους, αλλά και ο συνέταιρός του που έχει να αντιμετωπίσει την απώλεια του επιστήθιου φίλου του, αλλά και το ζοφερό πλέον μέλλον της επιχείρησής του.
    manos
    Forum Artist
    Forum Artist

Αριθμός μηνυμάτων : 359
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2010
    Τόπος : Χαλκίδα

Απ: Reality shows

Δημοσίευση από manos Την / Το Παρ Απρ 30, 2010 6:24 pm

πω έχω μείνει.. τι να πω ρε Χορχίτο... Τα είπες όλα!!! εγω θέλω να προσθέσω και εκπομπές όπως το ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ που εκμεταλλεύονται τον ανθρωπινο πονο ή την ιστορία καποιων ατόμων στον βωμό της τηλεθέασης... μην μιλήσω και για εκπομπες τις Πάνια που εκμεταλλεύεται ανθρώπους ανημπορους πνευματικα για να γελανε καποιοι χαζοί... και ερωτω αυτούς τους χαζούς:

"αν το παιδί σου ρε γελοίε ήταν πνευματικά καθυστερημένο τι θα εκανες τότε; θα συνέχιζες να γελάς; θα ήθελες να είναι στην θέση αυτών των ανθρώπων που γίνονται αντικείμενα εκμετάλλευσης;" mad

Ειδικα στο παραπάνω εχω ένα θέμα γιατί ο αδερφός μου είναι καθυστερημένος και ήθελε να πάει στην Πάνια και ευτυχώς τον κρατήσαμε.. εκείνη του είχε ήδη τηλεφωνήσει.. Η ψ***α cry1

Και βέβαια το ΕΣΡ ξέρει αν βάζει πρόστιμα σε γκέι φιλιά, στο Ραδιο Αρβύλα, στο στρ8 στόρυ και να κόβει εκπομπες ποιοτικά καλύτερες απο αυτην της Πάνιας..
    Thanos
    Admin
    Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1646
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010
    Τόπος : Αθήνα!

Δημοσίευση από Thanos Την / Το Σαβ Μαϊος 01, 2010 5:05 am

Συμφωνώ απόλυτα, παιδιά. Είναι απαίσιο που εκμεταλλεύονται κ κοροιδεύουν έτσι τον κόσμο! Βέβαια, για να τα λέμε όλα, δεν πιστεύω ότι όλοι όσοι πηγαίνουν είναι αφελείς... πολλοί έχουν επίγνωση της κατάστασης και πηγαίνουν μόνο και μόνο για να βγουν στο γυαλί...

Πάντως είναι γεγονός πως υπάρχει εκμετάλλευση. Το ξέρω από γνωστούε που πήγαν σε τηλεπαιχνιδι, σε βάζουν από πριν να υπογράψεις ότι δε θα πάρεις όλα τα λεφτά π κ καλά και κερδίζεις, και πως θα στα δώσουν -αν τλκ τα δώσουν- μετά από πολλού μήνες.

manos έγραψε:Και βέβαια το ΕΣΡ ξέρει αν βάζει πρόστιμα σε γκέι φιλιά, στο Ραδιο Αρβύλα, στο στρ8 στόρυ και να κόβει εκπομπες ποιοτικά καλύτερες απο αυτην της Πάνιας..

Ασχολίαστο. Παλιοϋποκριτές.
    nick93
    Forum V.I.P.
    Forum V.I.P.

Αριθμός μηνυμάτων : 1447
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/04/2010
    Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από nick93 Την / Το Σαβ Μαϊος 01, 2010 1:45 pm

Ναι βρε παιδιά, είναι πραγματικά τραγικό... thinking

Και αυτό με το μαγαζάτορα που αυτοκτόνησε το άκουγα πριν μερικές μέρες στις ειδήσεις.Θεωρώ κι εγώ πως όντως μερικές εκπομπές τέτοιο είδους παίζονται μόνο και μόνο για να γελιοποιήσουν τον κόσμο, και βέβαια και για λόγους οικονομικούς... Έλεος δηλαδή, κι αυτή η ψόφα η Πάνια ειδικά το κάνει και με πάρα πολύ εμφανές τρόπο... mad

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Δεκ 11, 2017 12:48 pm